Site icon TIMP ROMÂNESC

Larisa Iordache, învingătoare la bârnă și la sol, în Masterul de la Marsilia

Concursul special pe aparate din cadrul Masterului feminin de gimnastică artistică de la Marsilia, programat duminică seara, a prilejuit noi victorii pentru sportivele românce, Larisa Iordache impunându-se în finala de la bârnă, cu cea mai mare notă din concurs – 15,633 (6,900 dificultate, 8,733 execuție), și la sol, cu 15,000.

De asemenea, Larisa Iordache a fost a doua la sărituri, cu 14,650, în timp ce Andreea Munteanu a obținut locul secund la bârnă, cu 15,000, și la sol, cu 14,267.

În prima reuniune, pentru „Elite Gym Massilia”, echipa României a obținut, detașat, primul loc, din 8 formații participante, reprezentând 7 țări, iar Larisa Iordache și Andreea Munteanu au ocupat primele 2 locuri la individual compus, succesele de la concursul pe aparate, desfășurat sub genericul „Top Massilia”, au dus totalul medaliilor pentru gimnastele românce la 8, dintre care 4 de aur și 4 de argint.