Site icon TIMP ROMÂNESC

Șase medalii pentru România la Campionatele Europene de Canotaj, dintre care patru de aur

Lotul de Seniori din cadrul Federației Române de Canotaj a luat parte la Campionatele Europene de la Poznan (Polonia) cu 12 echipaje, însumând 45 de sportivi. Aceștia au obținut patru medalii de aur, o medalie de argint, o medialie de bronz și de două ori locul 5 în finalele de duminică. Astfel, România se clasează pe locul 2 pe națiuni după numărul de medalii câștigate în probele olimpice, în urma Olandei.

Prima medalie de aur pentru țara noastră a fost obținută în proba de dublu rame feminin (W2-) de echipajul format din Adriana Ailincăi și Iuliana Buhuș, fetele reușind să se impună în fața echipajelor din Spania și Grecia.

A doua medalie de aur a fost obținută în proba de dublu rame masculin (M2-), prin echipajul format din Ciprian Tudosă și Marius-Vasile Cozmiuc. Românii s-au impus în fața Croației și a Italiei.

La dublu vâsle feminin (W2x), sportivele Simona Geanina Radiș și Ancuța-Nicoleta Bodnar au dominat proba și au adus României a treia medalie de aur.

A patra medalie de aur pentru țara noastră a fost câștigată în proba de 8+1 feminin (W8+), prin echipajul format din Maria-Magdalena Rusu, Viviana-Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Amalia Bereș, Ioana Vrînceanu, Maria Tivodariu, Mădălina Bereș, Denisa Tîlvescu și Daniela Druncea.

Medalia de argint a fost câștigată de băieții din barca de 8+1 masculin (M8+), echipaj format din Alexandru Chioseaua, Florin-Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu-Vasile Bejan, Vlad-Dragoș Aicoboae, Constantin adam, Florin-Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc și Adrian Munteanu.

Bronz pentru fetele din echipajul de dublu vâsle categorie ușoară (LW2x), compus din Ionela-Livia Cozmiuc și Gianina-Elena Beleagă.

Locul 5 în finale a fost obținut de băieții din echipajul de dublu vâsle masculin (M2x), Prundeanu Ioan și Marian-Florian Enache, dar și de Cristina-Georgiana Popescu, Dumitrița Juncanariu, Beatrice-Mădălina Parfenie și Roxana-Iuliana Anghel, în proba de patru rame feminin (W4-).

Echipajul de patru vâsle feminin (W4x) s-a clasat pe locul 9. Echipajele de patru vâsle masculin, dar și simplu vâsle masculin, s-au clasat pe locul 10. Pe locul 11 s-a clasat echipajul de patru rame masculin (4M-).